Grāmata kā robežstabs jeb 10 grāmatas manā dzīvē

Darba_duna_)_1Šis ieraksts tapis, pateicoties Spīganas uzaicinājumam.

Tātad, desmit grāmatas, kas ietekmējušas manu dzīvi…

Bībele

Bez komentāriem.

Dž.R.R. Tolkīns. Gredzenu pavēlnieks

Neteikšu novazāto “grāmata-leģenda” vai ko tamlīdzīgu. Šī ir grāmata-ceļš. Grāmata, kas radīja žanru un pasauli. Grāmata, kas lasot tevi pārrakstīs – gribi tu to vai nē. Jo katram ir savas zemapziņas Morias raktuves, katram sava Lotloriēnas zeltainā, neaizskaramā pasaule. Un, protams, katram sava ēnu zeme Mordora. Taču, neizejot cauri tam visam, tu nevari iekāpt kuģī, kas dodas uz Rietumiem, ārpus cilvēku pasaules. Ko tu darītu ar gredzenu, kas šķietami piešķir absolūto varu?

Iemīļots citāts:

“Un kuģis, Dižjūras ūdeņos izbraucis, aizslīdēja uz vakariem, līdz pēdīgi kādā lietainā naktī Frodo gaisā samanīja saldu dvesmu. Un tad palsais lietus aizkars itin kā pārvērtās sudraba stiklā, pašķīrās, un acu priekšā atklājās baltas krasta klintis, bet tālāk zaļoja zeme, kam pāri cēlās rīta saule.”

K.S. Lūiss. Nārnijas hronikas

Grāmatas, kas divdesmit gadu vecumā pilnīgi nejauši man kļuva par saiknes posmu starp aktīvi praktizētu kristietību un tobrīd vēl pilnīgi svešo fantāziju (pilnu stāstu var sīkāk izlasīt šai intervijā). Grāmatas, kas lasāmas ar vai bez kristoloģisko saikņu pārzināšanas. Jo Nārnija ir pasaule, kurā tu nokļūsti – vienalga, caur drēbju skapi, gleznu vai meža dīķi – un atklāj tur visu to, bez kā tava iztēle nevar iztikt – faunus, ūdensmeitas, kentaurus, driādas un, protams, kādu īpašu Lauvu. Un, ja reiz tur esi bijis karalis, tu paliec tāds uz mūžu.

Iemīļots citāts:

Jūs esat lorda Ādama un lēdijas Ievas pēctecis. Un tas ir pietiekami liels gods, lai vistrūcīgākais ubags staigātu ar paceltu galvu, un pietiekami liels kauns, lai zemeslodes varenākajam valdniekam salīktu mugura. Ar to jāsamierinās.”

Mihaels Ende. Bezgalīgais stāsts

Grāmata, kuru man uzdāvināja tālajos 1993. gada Ziemassvētkos un kas tagad ir nobružāta, nolasīta un sadzeltējusi, bet vēl joprojām tiek regulāri pārlasīta. (Protams, “iesākumā” bija arī slavenā mākslas filma.) Kaut kur apziņas stūrī joprojām ir bēniņi, kuros mistisku vara krāsas sējumu ar savītām čūskām uz apvāka slepus lasa deviņgadīgais Bastiāns Baltazars Bukss, kaut kur savā zirgā joprojām auļo Atrejs un Ziloņkaula tornī Bērnišķā ķeizariene gaida Fantāzijas valstības izglābšanu no Tukšuma plūdiem…

Iemīļots citāts:

– Ikvienas durvis, – lauva turpināja, – ikvienas durvis Fantāzijā, pat visparastākās kūts vai virtuves, jā, pat skapja durvis, noteiktā mirklī var kļūt par ieejas vārtiem TŪKSTOŠ DURVJU TEMPLĪ. Ja mirklis ir garām, tās kļūst par tām pašām, kas bijušas iepriekš. Tāpēc neviens nevar ieiet divreiz pa tām pašām durvīm. Un nevienas no tūkstoš durvīm nekad neved atpakaļ uz turieni, no kurienes tu esi nācis.”

Aksels Munte. Stāsts par Sanmikelu

Zviedru ārsta nemirstīgais stāsts par Grieķijas sauli un Lapzemes leduslāčiem, par rūķiem, suņiem, putniem un pacientiem, par kādu līgumu, kas izmaksāja pārāk dārgi, un kādu salu, kas kļuva par leģendu. Pārlasāma brīžos, kad liekas, ka gaiss, ūdens, veselība un saulesgaisma ir pašsaprotamas lietas.

Iemīļots citāts:

“Visu, kas mums pa īstam derīgs, mēs varam nopirkt par mazumiņu naudas, vienīgi nevajadzīgais pērkams par augstu cenu.”

Mihails Bulgakovs. Meistars un Margarita

Grāmata, pirmo reizi izlasīta 10. klasē (atzīstos: lasīta skolā, stundās zem sola, ar pūlēm valdot te smieklus, te asaras) un kopš tā laika pārlasīta regulāri un ekstātiski. Sakiet, ko gribat, bet Bulgakovam rakstot tomēr ir bijusi saikne ar kādu īpašu dimensiju. Profesora Volanda savdabīgās elles varoņu kompānijas trakulības pirmskara Maskavā paralēli sirdi plosoši, godīgi un melanholiski izstāstītiem stāstiem par sirdsapziņas un mīlestības varu – šķietami juceklīgi raibs, patiesībā grodi savīts vēstījuma gobelēns, kas savos diedziņos ieaudis veselu paaudžu likteņus.

Iemīļots citāts:

“Klausies klusību, Margarita teica Meistaram, un smiltis čirkstēja zem viņas basajām kājām. Klausies un baudi to, ko dzīve tev nenovēlēja, klusumu. Redzi, tur priekšā ir tavs mūžīgais patvērums, ar ko tu esi atalgots. Es jau redzu venēciešu logu un vīnogulājus, tie vijas līdz pašam jumtam. Te ir tavas mājas, tavs mūžīgais patvērums.”

Patriks Rotfuss. Vēja vārds

Viens no, manuprāt, izcilākajiem pēdējos gados tapušajiem fantāzijas žanra darbiem. Lai cik tas būtu neticami, tomēr veco, labo varoņa pieaugšanas un nobriešanas stāstu ir iespējams izstāstīt atkal no jauna ar fascinējošu iztēles apdari. Stāsts par varonības tapšanu un tās cenu reti kad skanējis tik īsti un sāpīgi. Spoža iztēle, smalka ironija un dvēseli noglaudoša poēzija. Ja kāds vēl spēj tā rakstīt, tad nē, cienījamie noliedzēji, – fantāzija nevaid mirusi.:)

Iemīļots citāts:

“Tas bija lielākais klusums no visiem trim, un tas ieskāva sevī abus pārējos klusumus. Tas bija dziļš un plašs kā rudens beigas. Tas bija smags kā liels, upes nogludināts akmens. Tas bija pacietīgs nogrieztas puķes klusums, kas piemīt cilvēkam, kurš gaida nāvi.”

Daniels Kīzs. Puķes Aldžernonam

Grāmata, kas uzplēš dvēseli. Ne tikai uzplēš, bet arī izravē un aplaista. Un liek no jauna pārskatīt personisko vērtību skalu. Zinātniskā fantastika? Ne tikai. Iztēlosimies – kas notiktu, ja kādā ne pārāk tālā nākotnes brīdī cilvēka (un ne tikai cilvēka) intelektu varētu implantēt mākslīgi? Un ko tu būtu ar mieru atdot par iespēju kļūt ģeniāls? Bet ne jau tikai par to…

Iemīļots citāts:

“… tie, kas sēž alā, par viņu teiks, ka viņš uzkāpis augšā un atgriezies neredzīgs.”

Knuts Skujenieks. Līdz kailai rokai

Lasīta, šķirstīta, saburzīta, citēta, pārrakstīta, ceļojumu somās līdzi ņemta, noraudāta, pagalvī turēta, lappusēm no galvas apgūta un zem jakas glabāta – tāda ir dzeja. Īsta. Tāda, kas tevi vērš, izvērš (uz āru) un pārvērš. Vārda trauslais pavediens starp tevi un neizzināmo visuma mūziku. Medikaments pret vienaldzību, kas vislabāk darbojas jaunībā.

Iemīļots citāts:

” lai mums piedod ka dzīvojam lejās

ka mums klintāju diženums svešs

ka mums valodās dziesmās un sejās

klusē krēslains un grūtsirdīgs mežs”

10 thoughts on “Grāmata kā robežstabs jeb 10 grāmatas manā dzīvē

  1. Atbalsojums: 10 grāmatas manā dzīvē | De jaunkundze

  2. Atbalsojums: baltais runcis 10 grāmatas, kuras visvairāk ietekmējušas manu dzīvi. | baltais runcis

  3. Atbalsojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #14 (01.09.-07.09.). | baltais runcis

  4. Atbalsojums: 10 literārās mīlestības | Tējtasīte

  5. Nejauši uzgāju blogu un šo sarakstu.
    5 no 10 grāmatām, ļoti iespējams, arī es būtu iekļāvusi tādā sarakstā. Vienu zinu, bet neliktu.
    Savukārt 4 neesmu lasījusi, bet- tā kā ir sakrītošais faktors 5 no 10- man liekas, ka esmu atradusi brīnišķīgu ceļarādītāju konkrētu grāmatu virzienā tad, kad būšu izlasījusi iesāktās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s