2014. gads recenziju pirmajos teikumos

10641156_857717227583560_7294963773080902442_nAtsaucoties uz kolēģes-iekš-grāmatu-pasaules Spīganas aicinājumu, nododu vērtēšanai īso apskatu par 2014. gadu Durvjupeles bloga skatījumā jeb stafeti “katra mēneša pirmā ieraksta pirmais teikums”.

Janvāris.  Ierakstu blogā nebija.

Februāris. “Astoņpadsmitā gadsimta beigu angļu rakstnieces Annas Redklifas vārds lielākajai daļai latviešu lasītāju vismaz pagaidām varētu būt mazzināms, taču, par laimi, to sola labot latviski tikko klajā laistais romāns Sicīlijas romance – rakstnieces otrais darbs, kas pirmo reizi tika izdots 1790. gadā (nevis 1760. gadā, kā to apgalvo latviešu izdevuma iekšvāks) un kļuva par vienu no bāzes tekstiem, kas kopā ar citiem autores darbiem Udolfo mistērijas, Itālis, Meža romance u. c. “uzdeva toni” visam vēlāk tik populāro tekstu kopumam, ko mēs pazīstam kā gotisko literatūru.”

Marts. Ierakstu blogā nebija.

Aprīlis. “Pirmssvētku laikā, kad visa Latvija cītīgi skuma pēc sniega, grāmatnīcu plauktos nolaidās kāds nebūt ne sniegpārsliņas svara jaunieguvums – rakstnieka Artura Balta romāns “Neskaitāmās citzemes”, kura vāciņa teksts sola atklāt „baltu cilšu pirmsvēstures laikmeta barbarisko pasauli un maģiju” – nenoliedzami intriģējošs pieteikums vēsturiska romāna un fantāzijas žanra sakausējumam.”

Maijs. “Diena ataust viegli mākoņaina, bet ar siltuma solījumu.”

Jūnijs. “Nīla Geimena – sarkastiskā, krāšņā, mūsdienīgā britu fantasta – jaunākais prozas darbs „Okeāns ielas galā” vienlaikus ir arī vispersoniskākais no līdz šim lasītajiem Geimena darbiem – tik personisks, ka brīžiem šķiet pat neomulīgs.”

Jūlijs. “Līdz pat pagājušā gadsimta beigām fantāzijas žanrs latviešu literatūrā bija sava veida terra incognita – darbiem, kuru sižets ļautu runāt par piederību šim žanram, bija galvenokārt gadījuma raksturs, jo padomju režīma ietvaros šis virziens netika kultivēts.”

Augusts. “Ja mēs šodien uzdotu sev jautājumu, ko īsti zinām par 1905. gadu, domājams, daudziem acu priekšā nozibētu sarkaniem karogiem rotātas padomjlaika mācību grāmatu frāzes par tautas dumpi un jauna laikmeta sākumu.”

Septembris. “Rakstnieka Māra Runguļa grāmatas bērniem un jauniešiem – „Divdabis”, „Stulbcepure”, „Avenes” un citas – citu autoru darbu vidū izceļas ar izcilu spēju iejusties “bērna ādā”, ar veiklu un dabisku sarunvalodu, kas vienlaikus ir gan bērnam viegli uztverama, gan saturīga.”

Oktobris. “18. gadsimta nogale Parīzē.”

Novembris. “Protams, mēs pazīstam Nīlu Geimenu, kā gan citādi.”

Decembris. “Pirmo norādi uz krievu rakstnieces Ļenas Eltangas romāna Akmens kļavas saturu sniedz jau grāmatas vāka noformējums – sievietes galva, uz kuras kā Dalī gleznā savijušies sirreāli elementi.”

Stafetes kociņu tālāk nododu Anetei un Annai.

Priecīgus svētkus visiem!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s