Par Baltiju britu gaumē

2018-07-03_dg_izbaltikas_vaks_prese

Diez vai valsts simtgades svinību iespaidā, drīzāk gan vairāku paaudžu vēstures interpretācijas īpatnību dēļ – latviešu lasītājs par savas valsts vēsturi ierasti domā nogriežņos. Padomju periods – nogrieznis. Ulmaņlaiki – nogrieznis. Piektais gads, jaunlatvieši… Kāpjoties tālāk pagātnē, retais vēl aizķer dzimtbūšanas atcelšanu un Neredzīgo Indriķi, bet tad nākamais lēciens tradicionāli pārnes mūs jau uz XIII gadsimtu, krustnešiem un svētbiržu iekarojumiem. Kaut arī principā zināms, tomēr reti tiek domāts par gadsimtiem, kas bijuši starp XIII un XIX, vēl jo mazāk par to, kā tie pašreizējās Latvijas teritorijā ritēja toreizējo īpašnieku – protams, ne latviešu – valdījumā.
 

Mēs dzirdam balsis

Interesantu un savdabīgu ieskatu šajā laikposmā piedāvā angliski rakstošais, Latvijā dzīvojošais britu autors Miks Koljers savā otrajā latviski izdotajā grāmatā Iz Baltikas, kurā, lai pastāstītu par kādu no iepriekšminētajiem vēstures “aklajiem” posmiem, viņš izvēlējies intriģējošu uzstādījumu – sava slavenā tautieša, XVIII gadsimta beigu leksikogrāfa Semjuela Džonsona balsi.

Lai cik ikonogrāfiska figūra Džonsons arī būtu apgaismības laika Eiropā, Latvijā viņu pazīst galvenokārt filologi un anglofili. Taču Džonsons slavu iemantojis ne tikai ar pirmās visaptverošās angļu valodas vārdnīcas sastādīšanu, bet arī ar literatūrkritiskām apcerēm, ceļojumu aprakstiem un sava laikabiedra – skota Džeimsa Bosvela – sarakstīto biogrāfiju par ievērojamo draugu. Viens no Džonsona populārākajiem darbiem (pēc vārdnīcas, saprotams), bijis apraksts Ceļojums uz Skotijas rietumu salām, pēc kura it kā esot bijušas ieceres apceļot arī citas tālaika Eiropas nomales, tostarp pavisam nezināmo Krievijas impērijas nostūri Baltiju. Nav zināms, vai šī iecere tikusi realizēta, taču divus gadsimtus vēlāk Miks Koljers piedāvā savu versiju par abu ievērojamo džentlmeņu ceļojumu uz mūsdienu Latvijas un Igaunijas teritoriju, “viņu pašu balsīs izstāstītu”.

Runājot par balsīm, jāpiemin, ka autora pieturēšanās pie Džonsona un Bosvela laikam atbilstošā lietišķi izpušķotā rakstības stila noteikti labi jūtama darba oriģināltekstā, taču latviskajā izdevumā par to grūti spriest viena iemesla dēļ – neviens no abu autoru darbiem latviski tulkots nav. Tiesa, tulkotājas sniegumā, paldies Dievam, neskan vecāku laiku tekstu tulkojumiem dažbrīd raksturīgais “seniskotais” Vecā Stendera stils (to tulkotāji mēdz izvēlēties tā iemesla dēļ, ka latviešu valodā trūkst vēl senāka reģistra), tāpēc mēs it skaidri dzirdam abu izglītoto, zinātkāro un savam laikam visai progresīvo vīru balsis, kurās tie vēsta par savu Baltikas pieredzi laikā, kad vēl nav notikusi Franču revolūcija un Garlībs Merķelis par Latviju vēl neko nav uzrakstījis.
 

Mozaīkas gabaliņš

Saplūdinot Ceļojuma uz Skotijas rietumu salām lietišķo vērotāja stilu un Bosvela biogrāfijas tekstam raksturīgos plašos dialogu iestarpinājumus, Iz Baltikas autors veikli virza savus vēstītājus no Mītavas (Jelgavas) uz Rīgu, Volmāru (Valmieru), Marienburgu (Alūksni), Narvu, Rēveli (Tallinu) un citām vietām, ko šī laikmeta kontekstā droši vien iztēlojamies kā Kristofa Broces zīmējumus (tos autors gan piemin vien kritiskā zemsvītras piezīmē).

Ar iztēles palīdzību mums ļauts paciemoties gan Ernsta Bīrona pilī un vienā no pirmajām grāmatu spiestuvēm, gan šaubīgos Rīgas ostas krodziņos, piedalīties Jāņu svinēšanā kopā ar vietējiem letiem un uzklausīt teiksmas, nostāstus un atmiņas, kurās ar ceļotājiem dalās visu tautību vietējie – hercogiene Bīrona Mītavā, ģenerālis Brauns Rīgas pilī, tumšādainais Puškina vecvectēvs Hannibals ceļā uz Rēveli… Lasot Iz Baltikas, rodas nedaudz duāla sajūta – no vienas puses, labprāt esam ar mieru uz brīdi piemiegt acis un noticēt, ka lasām patiesi autentisku vēstījumu par XVIII gadsimta nogales norisēm pilsētās, kuras paši pazīstam ar gluži citu vārdu, un laiku pa laikam, sajūsmināti par savu erudīciju, salīdzinām vēstītāja minētās detaļas ar savām zināšanām (par to neļauj aizmirst arī “manuskripta atradēja”, proti, Mika Koljera, skrupulozi rakstītās zemsvītras piezīmes tām teksta vietām, kurās viņš atrod par vajadzīgu papildināt vai labot “Džonsona un Bosvela” stāstījumu, atzīmējot, piemēram, kas aprakstītajās vietās atrodas pašlaik).

No otras puses, pazīstot Mika Koljera iepriekšējo, satīriski ievirzīto daiļradi, neatlaiž sajūta, ka stāsts patiesībā iecerēts drīzāk kā ironisks komentārs par mūsdienām, nevis pagātni, taču, ja tā patiesi ir, par to liecina vien atsevišķas detaļas, piemēram, klauniskā maza auguma figūra platmalainā cepurē, kas abu džentlmeņu ceļā nez no kurienes uzrodas Vindavas (Ventspils) ostā, nekaunīgi prasītās naudas vietā piedzīvo apkaunojošu plunkšķi ūdenī, parēgojas vēl pāris teksta epizodēs un visbeidzot nozūd tikpat neizskaidrojami, kā parādījusies.

Pilnu recenzijas tekstu lasiet šeit: https://www.diena.lv/raksts/kd/recenzijas/gramatas-_iz-baltikas_-recenzija.-par-baltiju-britu-gaume-14202461

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s