Dārgā mirkļa izjūta

kkk

Nobela prēmija literatūrā, Bukera balva… šo uzskaitījumu varētu turpināt vēl vairāku rindu garumā, taču, lai lasītājam priekšlaikus neapniktu, var pateikt arī īsi – kanādiešu rakstnieces Alises Manro titulu sarakstā rindojas neskaitāmi prestiži literārie apbalvojumi, viņas daiļrades pūrā – trīspadsmit stāstu krājumu, vairākas īsprozas izlases un viens romāns (arī latviešu valodā tulkotais Meiteņu un sieviešu dzīves). Latviski tulkoto darbu skaits nupat pieaudzis līdz diviem, un stāstu krājumu Dārgā dzīve tagad droši varam pievienot savam dzīvās klasikas autoru plauktiņam.

Pieklusināti ierauj emociju atvarā

Īsais stāsts, šķiet, ir pat prasīgākā no visām prozas formām – tas neļauj rakstniekam izplūst detalizētās varoņu biogrāfijās, valdzināt lasītāju ar izvērstiem aprakstiem un filozofiskiem dialogiem. Īsajā stāstā rakstnieks ir kā mīlētājs, kam dota (katru reizi) tikai viena, laikā un telpā ierobežota iespēja iekarot mīļotā (lasītāja) sirdi. Alises Manro flirts ar lasītāja dvēseli notiek tik liegi un neuzbāzīgi, ka liekas – ne lapiņa nenotrīs. Sirds gan. Un nemanot mēs jau esam tur, esam tekstā. Tāpēc Dārgā dzīve liekas kā rāma upe, kurā ienirt, – nē, ne jau lai bezbēdīgi plunčātos, dziļums ir pārāk liels, bet lai ļautos filigrāna stāstījuma viļņiem, kas aiznes bieži nepārredzamos virzienos, bet peldēt ir tik veldzējoši, ka mēs upes plūdumam ļaujamies bez bažām. Tomēr Manro neraksta garīgai labsajūtai, glaudot lasītāju pa spalvai (visbiežāk – tieši pretēji), bet domas uzvilnīšanai, emociju sakustināšanai, atklāsmei – jā, es arī tā reiz… un tā varēja notikt arī ar mani, ja vien…

Manro daiļrade tikusi apbērta ar cildinošiem epitetiem, un liekas – par to jau ir pateikts viss, ko vien var pateikt. Tomēr rakstniece nepaļaujas uz agrākajiem panākumiem, bet katru stāstu, šķiet, raksta kā pirmo un vienīgo. Skolnieciski uzskaitot tikai galvenās tēmas, veidojas visai smeldzīga virkne: nolemtība – pagātne – zaudējums – kaisle – vientulība – atmiņa – Jā, tieši šādi, bez noslēdzoša punkta, bez lietišķa komata, bez eksaltētas izsaukuma zīmes, bet ar garu, elpojošu domu zīmi – izdomājamu domu zīmi. Vislielāko apbrīnu sagādā autores empātija, rakstot par varoņu dzīves samezglojumiem, – ar vienkāršiem vārdiem panākta spēja iejusties otra dvēselē tik pieklusināti un vienlaikus skaudri, ka arī lasītājs jūtas ierauts mēmā emociju atvarā.

Izceļ ik cilvēka unikalitāti

Krājumā Dārgā dzīve ietilpst četrpadsmit stāstu. Skatuve visbiežāk ir pēckara laika Kanādas mazpilsēta, kuras “samazinātajā formātā” kā mazā, melnbaltā televizoriņā tiek izspēlētas klusās drāmas, fiksēti katra varoņa (dārgās) dzīves mirkļi – krāsas, smaržas, garšas, izjūtas – kaut kas, kas ikdienā paslīd garām nepamanīts. Taču, iedziļinoties šajos mirkļos, ko rakstniece meistarīgi ir apturējusi mūsu acu priekšā, nākas atzīt, ka tieši šīs nianses, momenti, nelaikā pateiktas un laikā nepateiktas frāzes, pat tikai acs plakstiņa ietrīsēšanās var būt tas, kas pavērš cilvēka dzīvi citā virzienā – uz vairākiem gadiem vai pat pavisam. Un, apdomājot šīs detaļas, šķietami parasti stāsti par parastu cilvēku ikdienišķo dzīvi kļūst neparasti, bet lasītājam kaut kur dziļi uz apzinātā un neapzinātā robežas iestrēgst vibrējošs pārsteigums par to, cik ļoti.

Manro tēlu galerija – vīrietis, kurš, atgriežoties no karadienesta, ieklīst nomaļās lauku mājās un paliek tur uz vairākiem gadiem, maza meitene, kuras bērnišķīgi izmisīgā prasība pēc uzmanības beidzas traģiski, jauna sieviete īsti nesākušos romantisku attiecību beigu punktā, vecs pāris, kurš apcer nāvi, bet izrādās, ka apcerēt vajadzēja dzīvi, sieviete, kuras ceļojums pie mazpilsētas ārsta pamazām sāk atgādināt murgu, sieva, kura zaudējusi sevi vīra valdonības ēnā, – ir cilvēki, kādus varētu pazīt arī mēs. Taču Manro ar fantastisku iejūtību izceļ ik vīrieša, sievietes, bērna unikalitāti.

Ļauj iztēloties pēc sava prāta

Stāstu tēmas – ne sižetiskajā, bet izjūtu līmenī – nereti pārklājas, varoņi kādā netveramā veidā – varbūt savā atsvešinātībā no notiekošā – bieži reflektē cits citu, tāpēc sižetiski tik dažādie stāsti veido vienotu veselumu. Caurviju motīvs, kas savieno lielu daļu stāstu, ir ceļš. Tas var būt vilciens, kurā braukt pie pavirši pazīstamas kaislības un bēgt no pirmās mīlestības; tā var būt automašīna, kurā iekāpjot var cerēt uz jaunas dzīves sākumu; ceļš var no abām pusēm ieskaut neizdzīvotu mīlasstāstu: tas var būt arī tikai domās nostaigāts ceļš pie otra cilvēka, ceļš līdz kādai izpratnei vai varbūt tieši otrādi – apjausmai par saprašanās neiespējamību. Īpaša piezīme jāveltī stāstu noslēgumiem – nenoteikti, atvērti, tie uzdod vairāk jautājumu nekā piedāvā atbilžu, un lasītājs nereti ir apmulsis, jūtot, ka pats var iztēloties notiekošā turpinājumu pēc sava prāta.

Pilnu recenzijas tekstu lasiet:

http://www.diena.lv/kd/recenzijas/gramatas-darga-dzive-recenzija-darga-mirkla-izjuta-14112750

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s